Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tipy a triky

 

Přehled tipů a triků, které je dobré znát a občas se jimi při hraní Counter-Strike řídit, jelikož vám mohou v mnoha situacích velmi pomoci v přežití. Většina tipů je z mých vlastních zkušeností, ale některé jsem načerpal i z internetu.

 

TIPY1. Nepoužívejte cheaty!!! Servery jsou chráněny anticheatovým programem VAC a pokud se pokusíte o cheatování dostanete BAN a tedy i zákaz vstupu na server. Což v podstatě znamená, že přicházíte o Steam Account a tedy i o originální hru.

2. Vždy si kupujte Kevlar (vestu) a pokud to vaše finanční situace dovolí, tak vestu s helmou. Je sice dražší, ale dokáže vám v mnoha případech zachránit život. Nicméně pokud schytáte headshot, nic vás nezachrání.

3. Pokud nemáte momentálně mnoho peněz, neinvestujte zbytečně do drahých zbraní, ale raději do výbavy (flashbang, HE granát a kevlar) a raději jedno kolo přečkejte v pozadí. Tím si vyděláte peníze a budete si moci koupit lepší věci. Takovémuto kolu se říká ECO hra.

4. Naučte se zacházet se zbraněmi. Například střelba při běhu je velmi nepřesná a trefit vzdálenější cíl, může být nad vaše síly. Pokud používáte úkroky, je jedna malá pomůcka pro přesnější střelbu. A to, že pokud děláte úkrok vlevo, začněte dělat úkrok vpravo a na malý okamžik se jakoby zastavíte. A to je právě ten čas pro střelbu. Pokud střílíte při běhu vpřed či při ústupu, máte velmi malou šanci, že někoho trefíte a ve většině případech vystřílíte celý zásobník vedle. Proto se vždy raději zastavte pořádně zamiřte.

5. Střílejte pomocí dávek. To znamená, že vystřelte vždy pouze okolo 2-3 nábojů. Jelikož zbraně v CS (stejně jako v reálném životě) dost hází, je vždy lepší vystřelit méně nábojů najednou a tím snížit rozptyl než vysypat na nepřítele celý zásobník. Po zmiňovaných 2-3 kulkách se zbraň (respektive vaše ruka) nerozhodí natolik abyste po další dávce netrefili. Zajímavé je, že u některých zbraní je druhá kulka přesnější než první.

6. Snažte se držet ve skupině s týmem a nepodnikat útoky sám. Ve větším počtu máte vždy větší šanci na zdolání nepřítele. Nicméně si dávejte pozor, aby jste ostatní spoluhráče neblokovali. Mohli byste dostat BAN.

7. Naučte se nakupovat velmi rychle (5 vteřin je tak akorát), jinak se zdržíte natolik, že váš nepřítel zabere klíčové pozice na mapě dříve a to ho velmi zvýhodní.

8. V maximální míře využívejte pohyb při chůzi nebo při skrčení. Stáváte se potom pro soupeře neslyšitelným a jediný způsob jak vás objevit je přímo vás uvidět. Pokud se naučíte pohybovat potichu, budete velmi úspěšným hráčem, který si bude moci dovolit i podříznout nepřítele nožem.

9. Pokud zůstanete posledním přeživším z vašeho týmu proti větší přesile, snažte se držet odstup a vyčkávat než někoho nepotkáte. Rozhodně se nepouštějte do hlučných útoků ala "I lumík má rád skály…", zbytečně se necháte zabít.

10. Pokud hrajete mapy de_ za CT, vždy si kupujte Defuse Kit, bombu zneškodníte daleko rychleji, než bez něho. A i těch několik sekund může být klíčových.

11. Pečlivě sledujte radar a na něm své spoluhráče, aby se nestalo, že náhodou zraníte či zabijete svého kolegu. Na nějakých serverech za to opět hrozí BAN.

12. Využívejte rukojmích jako živých krytů (možná trochu nehumánní ale účinné). Vás ochrání před střelbou nepřátel a pokud budou zasaženi, viník přichází o značnou část svých peněz. Pokud zabije více rukojmích může dostat KICK na jedno kolo, kdy se automaticky narodí jako mrtví a jeho tým je znatelně oslaben o jednoho hráče. A opět může dostat i BAN na celý server.

13. Pokud se chcete dostat za roh a nejste si jistí zda za ním není schovaný nějaký ten nepřítel, je nejlepší použít Flashbang, kterým ho (pokud tam je oslepíte), nebo se neslyšně připlížit k rohu a následně vyskočit. Dejte ale pozor na to, aby jste neskočili moc daleko do volného prostoru. Pokud by tam nepřítel skutečně kempoval, trvalo by vám spoustu času, než by jste se ukryli zpět.

14. Na nepřátele se snažte mířit přesně, ale raději nejvyšším bodem zaměřovače (nikoliv středem). Jak tu už bylo mnohokrát zmíněno, zbraně v CS kopou a pokud zamíříte přesně na hlavu, je možné, že vám muška ulítne nad soupeře a to je věčná škoda. Pokud je protivník v pohybu, nemiřte na něj, ale trochu před něj a snažte se kopírovat myší jeho pohyb. Zvyšuje se tím šance na pěkný zásah.

15. Pokud vy nebo někdo z vašeho týmu používá sniperku, domluvte se spolu a kryjte si navzájem záda. Jeden muž se Scoutem a druhý třeba s kalachem je často smrtící kombinace. Pokud by se sniper objevil sám tváří v tvář nepříteli má velmi malou šanci na přežití.

16. Pokud běháte a jste si jisti, že se zde žádný protivník nevyskytuje, běhejte vždy s nejlehčí věcí co máte momentálně u sebe. Nejlepší je na to nůž. Je lehký a tudíž se pohybujete daleko rychleji než s nějakou puškou nebo samopalem. I několik vteřin může znamenat vítězství.

17. Pokud hrajete v klanu a používáte mikrofon, pojmenujte si společně záchytné body v mapách. Máte pak daleko větší šanci, že vás ostatní členové klanu pochopí dříve, než kdyby jste jim vše sáhodlouze popisovali.

18. Když se stane, že kolega z vašeho týmu je finančně na dně, a vy máte peněz plno, kupte mu zbraň a pak ji vyhoďte před sebe. Sobě si kupte novou zbraň a váš kolega si může dokoupit už je náboje a zbraň ze země sebrat.

19. Pokud se snažíte kempovat, pak vězte, že budete ostatním hráčům pro smích (alespoň některým). Kempování je na jednu stranu velká zbabělost a na stranu druhou velmi výhodná taktika. Musí se však správně použít vždy v dané situaci. Pokud jste zůstal v týmu sám, není nic jednoduššího než se někam zašít a v bezpečí vyčkat na konec kola nebo než někdo projde okolo vás. Pokud jste sniper, je také dobré si najít nějaké pěkné místečko, odkud se vám bude dobře dávat headshoty. V jiných případech je kempování velmi sporná záležitost.

20. Pokud vás někdo nařkne z cheatování, snažte si zachovat klidnou hlavu, na nikoho nestartujte sprostými slovy a nahrávejte si dema ze zápasů. Poté vše můžete prodiskutovat na nějakém fóru (popřípadě přes ICQ) a zveřejnit svoje demo, kde je pravda o tom, že jste necheatovali.

21. Neustále vymýšlejte nové taktiky a neopakujte se ve stylu hraní. Pokud vás nepřátelé neznají, je to celkem jedno, ale pokud vás prokouknout, budete vždy velmi snadný frag.

22. Pokud jdete pokládat, či zneškodňovat bombu v de_ mapách, nejprve zkontrolujte okolí a pokud to situace dovolí, mějte někoho, kdo vám bude krýt záda. Dobrá taktika je, když začnete pokládat bombu, přehraje se tomu charakteristický zvuk, ale poté přestanete a schováte se. Pokud byl někdo z nepřátel v okolí a uslyšel onen zvuk, pravděpodobně si o vás myslí, že stále klečíte a máte plno starostí z bombou a rychle na vás vlítne. Vy jste ale schovaný a jakmile ho uvidíte (pravděpodobně dříve než on vás) máte právo prvního výstřelu.

23. Při lezení po žebříku držte klávesu CTRL (skrčení) stisknutou. Budete tak daleko méně hluční a tedy i mnohem více nenápadní. A o to tu přeci jde.

24. Doporučuji kromě kevlaru vždy kupovat Flashbang a HE granát a používat v největší možné míře. Vždy když si nebudete jisti situací před vámi, není nic jiného použít Flashbang a nepřátele oslepit. Pokud se s granáty naučíte pracovat, budete moci vyzrát i na několika násobnou přesilu, což je za normálních okolností nemožné. Dejte pouze pozor na to, aby jste omylem neoslepili sebe, nebo vašeho kolegu.

25. A nezapomeňte na to nejdůležitější: hraje se 4FUN a i když se vám zrovna nedaří nedělejte ze sebe zbytečně magora používáním sprostých slov a nadávek. Vždyť je to jenom hra:-)

TRIKY-BindováníZjednodušeně je to přiřazování kláves nějakému příkazu. Bindy se píšou do souboru config.cfg který je ve složce /half-life/cstrike/config.cfg (v CS:S je adresa /half-life/cstrike/cfg/config.cfg). Ten soubor bych vám doporučil si zálohovat protože tam už pár bindů je a když si je poserete budete to muset spravit nebo reinstalovat countera. Bindy se musí mít tvar :

Bind "klávesa" "příkaz1; příkaz2;"


Vysvětlení :

Bind - oznamuje hře začátek nového přizaření

"klávesa" - klávesa které chcete přiřadit příkaz by měla být volná(klávesa a příkazy musí být označeny úvozovkamy)

"příkaz;" - za každým příkazem je středník, když máte víc příkazů za středníkem je mezera a jméno dalšího příkazu a pak už je to pořád do kola

Seznam kláves
Alfanumerické klávesy (a-Z) a F1-F12 se píšou normálně.

KLÁVESA ZÁPIS KLÁVESA ZÁPIS

-enter - enter - 3 (num. k.) - kp_pgdn
-mezerník - space -4 (num. k.) - kp_leftarrow
-shift - shift - 5 (num. k.) - kp_5
-ctrl - ctrl - 6 (num. k.) - kp_rightarrow
-alt - alt - 7 (num. k.) - kp_home
-tab - tab - 8 (num. k.) - kp_uparrow
-capslock - capslock -9 (num. k.) - kp_pgup
-backspace - backspace , -(num. k.) - kp_del
-pause - pause enter -(num. k.) - kp_enter
i-nsert - ins - + (num. k.) - kp_plus
-delete -del - - (num. k.) - kp_minus
-home - home - * (num. k.) - *
-end - end - / (num. k.) - kp_slash
-end - pgdn - myš1 - mouse1
-page down - pgup - myš2 - mouse2
-šipka vlevo -leftarrow - myš3 - mouse3
-šipka vpravo - rightarrow - myš4 - mouse4
-šipka nahoru - uparrow - myš5 - aux5
-šipka dolu - downarrow - myš6 - aux6
-0 (n.k) - kp_ins - kolečko nahoru - mwheelup
-1 (num. k.) - kp_end - kolečko dolu - mwheeldown
-2 (num. k.) -kp_downarrow

Příkazy

Příkazy v CS jsou jednoduhý např. pro otevření nakupovací nabídky je příkaz buy, pro skrčení je +duck. Ten plus znamená že příkaz bude trvat dokud nedostane příkaz -duck.

Aliasy

Aliasy jsou vámi vytvořené příkazy složené z jednoho nebo více příkazů. Zapisují se do autoexec.cfg který většinou v cs po instalaci nenajdete, proto ho musíte udělat do stejné složky jako config.cfg. Ty příkazy pak můžete spuštět buď přez konzoli ale častěji se nabinduje k volné klávese. Aliasy mají tvar :

alias název_aliasu "příkaz1; příkaz2; příkaz3;"
Je to stejný jak bindy ale název není v úvozovkách.Jednoduchý příklad :

Pokud chtece aby se vsem napsali že sou debilové pokaždý když zmáčknete nulu na numerický slávesnici(to je ta v pravo dole) mělo by to vypadat nějak jako tady to :autoexec.cfg

alias debilove "say ste debilove;" - tím jste si definovali svůj příkaz teď když napíšete do konzoly debilove a odentrujete vypíše se na obrazovku ste debilove.config.cfg

bind "kp_ins" "debilove" - tím jste si nabindovali příkaz debilove k nule a už to nemusíte psát do konzoli.

To byl příklad spíš na pochopení nebo na blbnutí ale prakticky se to využít nedá. Pokud ale chcete ušetřit čas na začátku kola tak použijte jeden z techto aliasů.

alias dezert "buy; menuselect 1; menuselect 3; buyammo2; wait; slot10;"
koupí vám Dezert Eagle s plnými náboji, vyplatí se to při prvním kole.

alias vybava "buy; menuselect 6; wait; menuselect 8; menuselect 2; wait; menuselect 8; menuselect 1; wait; menuselect 8; menuselect 4; wait; menuselect 8; menuselect 6; wait; slot10;"
koupí náboje do primární zbraně, vestu s helmou ,když na vestu s helmou nemáte koupí jen vestu, potom koupí granát a nakonec koupí kleště